Importowanie Użytkowników / Hurtowa aktualizacja użytkowników
Dzięki funkcji importu użytkowników, możemy w sposób masowy/hurtowy założyć nowych użytkowników lub dokonać aktualizacji danych już istniejących użytkownikach.
W tym celu należy na panelu WWW w lewym menu, wejść w zakładkę "Użytkownicy", jak na rysunku poniżej:
Po kliknięciu w zakładkę "Użytkownicy" zostaniemy przeniesieni do widoku "Listy użytkowników".
Funkcja importu pliku jest dostępna po kliknięciu przycisku "Import/Export" znajdującego się po prawej stronie w widoku "Listy użytkowników". Po kliknięciu przycisku, zostaniemy przeniesieni do widoku umożliwiającego pobranie wzornika pliku do importu. Kliknięcie podlinkowanego tekstu "wzornik plików" rozpocznie automatyczne pobieranie pliku wzornika. Należy go uzupełnić danymi, które chcemy zimportować do systemu. UWAGA - nie można zmieniać układu kolumny wzornika, usuwać kolumn, zmieniać kolejność kolumn. Jeśli nie chcemy skorzystać z danej kolumny wzornika, pozostawiamy ją pustą.
Pobrany zostanie plik .csv, gotowy do otwarcia przez arkusz kalkulacyjny, np. program Excel. W wierszu numer 2 znajdują się przykładowe wartości, które mają pomóc użytkownikowi poprawnie wypełnić plik importu. Gotowy plik importu z danymi do importu nie powinien zawierać tych przykładowych danych.
Opis kolumn we wzorniku do importu:
- Login - nazwa użytkownika za pomocą której użytkownik będzie się logował do aplikacji (mobilnej). Pole obowiązkowe, po nim system odnajduje użytkownika w przypadku aktualizacji danych.
- Email – mail danego użytkownika (użytkownik będzie nim logował się do panelu www oraz otrzymywał na ten adres wszelkie notyfikacje/powiadomienia z systemu). Pole obowiązkowe.
- Password - hasło logowania użytkownika (hasła nie można podejrzeć w panelu www, hasło nie zostaje wysłane do użytkownika, musisz przekazać je samodzielnie). Pole obowiązkowe jeśli chcesz stworzyć użytkownika.
- FirstName – Imię użytkownika (Nie jest to pole obowiązkowe, ale silnie rekomendowane. Imię i Nazwisko użytkownika jest wyświetlane w wielu miejscach panelu WWW, jeśli konto użytkownika, które tworzysz nie jest przypisane do fizycznej osoby a np. sklepu, stacji itp to wpisz w tym miejscu nazwę potoczną lokalizacji, ID lub coś co ułatwi Ci identyfikację tego użytkownika)
- LastName – Nazwisko użytkownika (Nie jest to pole obowiązkowe, ale silnie rekomendowane. Imię i Nazwisko użytkownika jest wyświetlane w wielu miejscach panelu WWW, jeśli konto użytkownika, które tworzysz nie jest przypisane do fizycznej osoby a np. sklepu, stacji itp to wpisz w tym miejscu nazwę potoczną lokalizacji, ID lub coś co ułatwi Ci identyfikację tego użytkownika)
- PhoneNumber – numer telefonu użytkownika (Nie jest to pole obowiązkowe, jeśli nie będziesz korzystać z notyfikacji/powiadomień SMS. Jeśli tak zaimportuj numery telefonu w formacie e.164 (CountryCodePhoneNumber np. +48500200100 lub +494002001111)
- Position - stanowisko w firmie (Pole nieobowiązkowe, informacyjne, nie jest wykorzystywane funkcyjnie w aplikacji)
- Permission - rola jaką użytkownik otrzyma (Pole obowiązkowe, każdy użytkownik musi mieć przypisaną Rolę uprawnień. Wprowadź tu nazwę uprawnienia, uważaj na białe znaki/spacje nazwa musi być precyzyjna.)
- Status - status aktywności użytkownika (Pole obowiązkowe, 0 - użytkownik aktywny; 1- użytkownik nieaktywny - konto istnieje w systemie, ale nie ma możliwości zalogowania się)
- VisibilityRangelnMeters - widoczność zadania wyrażona w metrach. Pole nieobowiązkowe. Powiązane z Użytkownik do lokalizacji / Użytkownik po randze
- CountryCode - kolumna nieobowiązkowa. Wybór kraju użytkownika. Do tabeli należy wpisać kod kraju. Przykład: "PL" zamiast "Polska". Dostępne kraje to: Polska (PL), Wielka Brytania (GB), Niemcy (DE), Francja (FR), Czechy (CZ), Słowacja (SK), Węgry (HU), Kanada (CA), Afryka Południowa (ZA), Bułgaria (BG) oraz Filipiny (PH). Przy wpisaniu nieistniejącego w panelu kraju, plik zostanie zwrócony z informacją o braku kraju. W przypadku nie wypełnienia kolumny "Kraj", automatycznie zostanie ona wypełniona w profilu użytkownika krajem "Polska".
- LanguageCode - kolumna nieobowiązkowa. Wybór języka, w którym będzie się wyświetlał panel WWW użytkownikowi. W kolumnę należy wpisać kod języka oraz po myślniku kod kraju. Przykład "pl-PL" - po wpisaniu i zaimportowaniu w profilu użytkownika w sekcji "Język" pojawi się język polski i w takim języku będzie się wyświetlał panel WWW danemu użytkownikowi. Wersje języka dostępne w wersji 2.64 to język polski (pl-PL), język angielski (en-GB), język bułgarski (bg-BG), język czeski (cs-CZ), język słowacki (sk-SK) oraz język węgierski (hu-HU). W przypadku nie wypełnienia danej kolumny przy tworzeniu nowego użytkownika - językiem domyślnym jest język polski. W przypadku wpisania języka nieistniejącego w panelu do wyboru plik zostanie zwrócony z informacją o braku języka w panelu. W przypadku wpisania kodu języka istniejącego do wyboru w panelu, język ten zostanie wpisany w profil użytkownika. Jeśli kolumna jest uzupełniona a użytkownik miał wcześniej ustawiony język to nadpisujemy aktualnie wybrany język tym z pliku (o ile aktualizacja takiej kolumny została wybrana). Jeśli w kolumnie znajduje się język który nie istnieje w panelu to plik zostanie zwrócony z informacją o braku języka (o ile aktualizacja takiej kolumny została wybrana).
- Clients - przypisanie użytkownika do danego klienta, można wymienić wielu klientów po przecinku. Pole nieobowiązkowe.
- LocationControl - pole informujące czy użytkownikowi ma być sprawdzana lokalizacja czy nie. Kolumna ta przyjmuje wartości false - w przypadku wybrania opcji "Bez kontroli" oraz true - w przypadku opcji "Z kontrolą". Jest to pole obowiązkowe.
- Superior - przełożony użytkownika (Pole nieobowiązkowe - jeśli chcesz zbudować strukturę powiązań podwładny vs przełożony to pole do tego służy. Należy w nim po przecinku wprowadzić Loginy użytkowników, którzy są przełożonymi tego użytkownika). Powiązane z uprawnieniem: Weryfikacja wszystkich zadań w aplikacji
- Groups - grupy użytkowników do których ma być przypisany dany użytkownik. Pole nieobowiązkowe, można wymienić wiele grup, oddzielonych przecinakami. Nazwy grup muszą być precyzyjnie zapisane (uważaj na białe znaki/spacje w nazwach). Jeśli grupa nie istnieje to zostanie stworzona.
- Locations – lokalizacje, do jakich ma być przypisany użytkownik. Pole nieobowiązkowe, jeżeli jest ich więcej niż jedna, to wpisujemy je po przecinku, bez spacji. Wprowadzamy tu location external Id wyświetlane dla lokalizacji (lokalizacje muszą już istnieć). Powiązane z uprawnieniem: Dostęp do wszystkich lokalizacji w aplikacji
- LocationsGroup – grupy lokalizacji zadań, do jakich mają być przypisani użytkownicy aby widzieć te zadania, w polu wpisujemy nazwę grupy lokalizacji, przedzielone przecinkami. Pole nieobowiązkowe. Powiązane z uprawnieniem: Dostęp do wszystkich zadań w aplikacji
- LocationGroupSettings - w polu wpisujemy id lokalizacji występujące w profilu użytkownika. Pole nieobowiązkowe. Powiązane z uprawnieniem: Może wyświetlać wszystkie grupy lokalizacji
Zapisujemy wszystkie wartości testowe i wypełniamy arkusz. Co ważne, wszystko, co wpiszemy nadpisze poprzednio istniejącą wartość, a puste pola nie zostaną nadpisane. Możemy więc np. masowo dopisać Użytkowników z grupy lokalizacji "Łódzkie" do grupy "Mazowieckie". Nie zapominamy jednak dalej wpisać grupy "Łódzkie", by nie została nadpisana. W kolumnie "Groups", w pliku wpisujemy wtedy Łódzkie, Mazowieckie.
Gotowy plik do importu zapisujemy jako plik CSV UTF-8 (w przypadku innego kodowania niż UTF-8 nie zaimportują się litery np. polskie ą, ę itd)
Tak przygotowany plik możemy zaimportować do aplikacji. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk "Dodaj plik" w tym samym widoku, z którego wcześniej pobieraliśmy wzornik.
Po wybraniu pliku, który chcemy zaimportować i wczytaniu go przez system, należy wybrać jedną z dwóch opcji:
- Tylko importuj nowe rekordy - importowanie wykorzystując tą metodę, spowoduje zaimportowanie jedynie nowych użytkowników, bez edycji aktualnie dopisanych użytkowników.
- Importuj nowe i aktualizuj istniejące - importowanie wykorzystując tę metodę spowoduje, zaimportowanie nowych użytkowników znajdujących się w pliku, a także edycję użytkowników już istniejących, zgodnie z kryteriami, które zostały wybrane. Jeśli w pliku importu nie znajdą się np. aktualnie przypisane do użytkownika grupy użytkowników, grup lokalizacji, itp to zaimportowanie takiego pliku spowoduje odpięcie użytkownika od grup, których nie ma w pliku.
W obu przypadkach, po wybraniu właściwych opcji, import pliku należy zatwierdzić, klikając zielony przycisk "Importuj", znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu importowania pliku.
Po zakończeniu importowania otrzymamy komunikat o sukcesie, a w przypadku błędnie wypełnionego arkusza zostanie automatycznie pobrany plik z błędami jeśli takie powstały w czasie importu.
Uwaga: Wartości w jednej kolumnie oddzielone muszą być przecinkami, a nie średnikami lub innymi znakami. Import realizowany jest przez niezależny program (job importujący), o statusie postępu jesteś informowany w prawym dolnym rogu aplikacji. Nie musisz czekać na koniec importu, możesz poruszać się po aplikacji. Zamknięcie okna przeglądarki lub wylogowanie się, nie przerwie procesu importu - aby to zrobić należy nacisnąć guzik Anuluj na okienku pokazującym postęp importu.
Tylko aktualizacja rekordów (bez tworzenia nowych) - Jeśli chcemy dokonać tylko aktualizacji danych użytkowników bez tworzenia nowych, plik importu może zostać zmodyfikowany (uproszczony). System wymaga kolumny Login (pierwsza kolumna) oraz kolumn które chcemy aktualizować. Inne kolumny, nie potrzebne mogą zostać usunięte z pliku importu. Aplikacja nie akceptuje zmiany kolejności kolumn.
Wzornik pliku do importu