Widoczność warunkowa zadania / Zadanie warunkowe
Zasada działania zadania warunkowego
Widoczność warunkowa wprowadza dodatkowy warunek do zadania, który musi być spełniony, aby zadanie było widoczne dla użytkownika/użytkowników. Warunkiem tym, jest udzielenie odpowiedzi (tak lub nie - z użyciem polecenia Take/Nie) w innym zadaniu. Pozostała logika widoczności oraz warunków wykonania zadania pozostaje bez zmian wg standardowej/bazowej logiki działania aplikacji.
Przykład 1- Pojedyncze zadanie dla użytkownika w jednej lokalizacji
Mamy zadanie A i zadanie B, gdzie zadanie B ma być wykonane (a przede wszystkim widoczne warunkowo) gdy zostanie wykonane zadanie A z udzieloną konkretną odpowiedzią np. Tak. W celu konfiguracji takiego zadania należy wykonać następujące kroki:
- Stworzyć zadanie A - Zadanie musi być aktywne, posiadać lokalizacje X, posiadać dopisanego użytkownika X. Musi posiadać w procesie polecenie Take/Nie (bo tylko to polecenie może wywołać warunkowo inne zadanie)
- Stworzyć zadanie B - Zadanie musi być aktywne, posiadać lokalizacje X, posiadać dopisanego użytkownika X. (Czyli zadanie A i B konfigurujemy tak jak każde inne standardowe/bazowe zadanie w aplikacji, aby były widoczne i możliwe do wykonania.)
- Wprowadzamy dodatkowy warunek do zadania B (aktywna funkcja Widoczność warunkowa zadania). To powoduje, że zadanie B nie będzie widoczne jeśli ten dodatkowy warunek nie został spełniony.
- Wprowadzamy w zadaniu A do odpowiedzi TAK, ID zadania B. W ten sposób budujemy relację, między zadaniem A i B.
Tak przygotowane zadanie będzie miało następujący efekt dla użytkownika X po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej:
- Użytkownik X będzie widział tylko zadanie A
- Użytkownik X gdy wykona (udzieli odpowiedzi na polecenie zawierające warunek i zakończy zadanie z dowolnym statusem) zobaczy zadanie B i będzie mógł je wykonać przez 24h. Spełnienie warunku jest ważne przez 24h od momentu wykonania zadania A (spełnienie warunku nie ma wpływu na liczniki zadania, ich zwiększenie). Odpowiada za to parametr (w ustawieniach aplikacji): TaskPrerequisitesValidDuration. Domyślna wartość jest pusta (oznacza 24h), natomiast konfiguracja tego parametru opiera się na wprowadzeniu liczby naturalnej różnej od liczby 0, wprowadzona liczba będzie oznaczała liczbę dni (okresów po 24h, wartość 3 oznacza 3x24h), przez które warunek będzie utrzymany (spełniony). Parametr ten oddziałuje globalnie na wszystkie zadania warunkowe na danej instancji.
Prezentowany przykład pokazuje ogólną zasadę działania zadania warunkowego (czyli dodatkowego jednego warunku, aby zadanie było widoczne) w przypadku gdy zadanie wykonywane jest jednorazowo. W kolejnych przykładach pokazujemy ten sam scenariusz, ale na innych bardziej złożonych przypadkach.
Przykład 2 - Zadanie warunkowe a wielu użytkowników i wiele lokalizacji
Mamy zadanie A i zadanie B, gdzie zadanie B ma być wykonane (a przede wszystkim widoczne warunkowo) gdy zostanie wykonane zadanie A z udzieloną konkretną odpowiedzią np. Tak. W zadaniu A mamy trzy lokalizacje X,Y,Z oraz trzech użytkowników X,Y,Z, w zadaniu B mamy dwie lokalizacje X,Y oraz dwóch użytkowników X,Y. Zadanie wykonane jest jednorazowo. Opis zachowania się aplikacji dla takiego scenariusza będzie następujący:
- Użytkownik X wykona zadania A w lokalizacji X
- Zadanie B staje się widoczne (bo spełniono warunek z zadania A) w lokalizacjach X oraz Y dla użytkowników X oraz Y.
Zadanie warunkowe jest tylko dodatkowym pojedynczym warunkiem, dlatego nie wpływa on na logikę standardową/bazową aplikacji. Dlatego zadanie warunkowe widoczne jest dla obu użytkowników i w obu lokalizacjach, gdyż bez istnienia zadania warunkowego też było by tak widoczne zgodnie ze standardową/bazową logiką działania aplikacji.
Wyjątkiem dla tej sytuacji jest użycie dodatkowego parametru (w ustawieniach aplikacji): FilterTaskPrerequisitesLocation jako ustawienia globalnego dla wszystkich zadań warunkowych w danej instancji aplikacji. Gdy ten parametr jest aktywny w przykładzie jak powyżej zachowanie będzie następujące:
- Użytkownik X wykona zadania A w lokalizacji X
- Zadanie B staje się widoczne (bo spełniono warunek z zadania A) w lokalizacjach X dla użytkowników X oraz Y.
Włączona flaga powoduje zawężenie warunku, poprzez zawężenie widoczności lokalizacji tylko do lokalizacji w której wykonano zadanie warunkowe A. Jeśli chcielibyśmy, aby zadanie było widoczne również w lokalizacji Y, należałoby ponownie wykonać zadanie A tym razem w lokalizacji Y.
Uwaga. Nie istnieje analogiczne zawężenie lokalizacji dot. użytkowników. Użytkownicy w zadaniu B widzą zawsze wszyscy uprawnieni wg standardowych/bazowych zasad działania aplikacji.
Przykład 3 - Zadanie warunkowe a cykle
Mamy zadanie A i zadanie B, gdzie zadanie B ma być wykonane (a przede wszystkim widoczne warunkowo) gdy zostanie wykonane zadanie A z udzieloną konkretną odpowiedzią np. Tak. Zadnie A i B występuje w cyklach np. tygodniowym, widoczne jest codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 przez 120 minut oraz od godziny 14:00 przez 60 minut. Tego typu scenariusz zachowa się tak jak standardowe/bazowe zadanie z cyklem z uwzględnieniem opisanych wyżej przykładów jak działa zadanie warunkowe. Czyli zadanie B będzie widoczne tylko okresie wskazanego cyklu, w lokalizacjach oraz dla użytkowników dopisanych w tym zadaniu oraz musi być spełniony warunek z zadania A. Jeśli zadanie A zostanie wykonane o godzinie 8.01 to zadanie B pojawi się w ramach swojego cyklu do wykonania i ważnym warunkiem (jednorazowym) przez 24h. Możliwe są scenariusze:
- Zadanie A wykonano 8:01. Zadanie B jest widoczne. Wykonano zadanie B o godzinie 8:10. Następnie Zadanie A wykonano o 14:01, zadanie B ponownie jest widoczne i możliwe do wykonania w ramach swojego cyklu.
- Zadania A wykonano o 8:01. Zadanie B jest widoczne. Nie wykonano zadania B. Następnie Zadanie A wykonano o godzinie 14:01, zadanie B ponownie jest widoczne i możliwe do wykonania, gdyż zadanie A wykonano 2 razy, mamy dwa pozytywne spełnione warunki aby zadanie B mogło się pokazać, co nie oznacza że zadanie B można wykonać 2 razy, zadanie B można wykonać tyle razy ile przewidywała konfiguracja tego zadania w jego licznikach cyklu, ilość pozytywnie spełnionych warunków dodatkowych nie powoduje zwiększenie licznika wykonań zadania (bo aplikacja sprawdza standardową/bazową logikę działania)
Szczegóły konfiguracji
Zadanie wywołujące (zadanie A z sekcji opisującej zasady działania zadań warunkowych)
W edycji zadania A, w sekcji zaawansowane, widoczny jest parametr jak na widoku poniżej. Aktywacja go powoduje, że w generatorze zadania wywołującego, po przejściu do edycji polecenia Tak/Nie, które ma wywoływać warunek pojawienia się zadania B mamy pole do uzupełnienia ID zadania B (warunkowo pokazującego się). Można wskazać jedno to samo zadnie dla obu odpowiedzi, dwa różne lub pozostawić jedną z odpowiedzi bez powiązania z zadaniem warunkowym. Nie ma możliwości wywołania dwóch zadań warunkowych dla jednej odpowiedzi Tak lub Nie.
Zapisujemy zmiany. Teraz, gdy ktoś wybierze odpowiedź "Nie" i zakończy zadanie A, zadanie o tym ID z ustawioną widocznością warunkową pojawi się na Liście Zadań.
Zadania warunkowe (czyli warunkowo uruchomione, zadanie B z sekcji opisującej zasady działania zadań warunkowych)
W edycji zadania B, w sekcji zaawansowane, widoczny jest parametr jak na widoku poniżej. Aktywacja go powoduje, że zadanie będzie oczekiwało spełnienia dodatkowego warunku z innego zadania z którym wybudowaną ma relację. Jeśli warunek nie zostanie spełniony (lub relacja nie zostanie nawiązana) to zadanie nie będzie widoczne.