Polecenie - Lista Elementów

Podstawowe informacje

Jak działa polecenie Lista Elementów?
Polecenie to funkcjonalności listy produktów/elementów/obiektów które może być powiązane ze skanerem pozwalając skanować kody EAN lub QR, dodawać je do bazy danych lub z nią porównywać. Od wersji 2.64 aplikacja zawiera także obsługę kodów w formacie Code-39 oraz Code-93, które składają się z cyfr i liter. Lista elementów współpracuje z Podprocesami, dzięki temu po wybraniu produktu lub zeskanowaniu go, możemy zbudować dowolny ciąg kolejnych czynności np. poprosić o uzupełnienie ceny czy zrobienie zdjęcia.

Jakie zastosowania ma polecenie Lista Elementów?
Polecenie może być stosowane do kontroli obecności produktów na półkach w sklepie, skanowania kodów kreskowych, kodów QR z różnych obiektów i uzupełniania wiedzy o nich lub zwykłej kontroli czy dany obiekt wystąpił lub nie.

Konfiguracja polecenia składa się:
Tytuł polecenia (do 80 znaków) - Gdzie wskazujemy nazwę czynności do wykonania widoczną dla użytkownika
Opis polecenia (do 600 znaków) - Gdzie uzupełniamy instrukcję jak dana czynność ma zostać wykonana.
Wyboru modelu działania Listy Elementów:

  • Lista elementów / produktów bez skanowania ze wskazaniem procesu, który ma zostać wykonany dla każdego elementu wybranego z listy
  • Lista elementów ze skanowaniem z użyciem listy elementów / produktów lub nie, ze wskazaniem procesu do wykonania lub nie, z listą zeskanowanych obiektów lub nie.

Zaawansowane ustawiania - konfiguracja obowiązku wykonania polecenia, miejsce na dodatkowy komentarz (do 400 znaków), dynamiczne wartości dla obiektów/produktów w ramach listy elementów

Szczegóły konfiguracji / Logika scenariuszy

Scenariusz 1 -  Czy skanować elementy? NIE

Zaimportowane elementy widoczne są na liście. Użytkownik może tapnąć dowolny produkt z listy, po czym zostanie przeniesiony do czynności które zaplanujemy w podprocesie do wykonania np. podanie ceny i/lub zrobienie zdjęcia (wybór podprocesu jest obligatoryjny, nie można pominąć tego kroku w konfiguracji tego scenariusza). Gdy użytkownik wykona czynności w ramach podprocesu i zapisze wynik swoich odpowiedzi, wraca do listy elementów, gdzie uzupełniony element listy jest oznaczony kolorem zielonym. Informacja, która wyświetla się dla nieuzupełnionych elementów, oraz ta gdy element jest już uzupełniony jest konfigurowalna w polach Opis elementu nieuzupełnionego oraz Opis elementu uzupełnionego. Użytkownik może zakończyć polecenie gdy minimum 1 produkt został uzupełniony na liście elementów (nie ma parametru do zmiany tego ustawienia).

Widoki z aplikacji mobilnej dla tego scenariusza:

Elementy zaimportowane do polecenia mogą być wyświetlane dynamicznie dla lokalizacji w której zadanie jest wykonywane, tzn wykonując zadanie w lokalizacji X lista będzie składała się z pozycji A, B, C, a wykonując w lokalizacji Y lista będzie składała się z elementów B,C,D,E itd. Jak skorzystać z tej funkcji opisano niżej, przy opisie procesu importu listy do polecenia.

Elementy na liście mogą być też podzielone na kategorie, wspieramy do 6 poziomów zagnieżdżeń kategorii. Oznacza to że możemy zaimportować produkty np. w kategoriach Dom, Ogród, Basen dalej w ramach kategorii Dom będą pod kategorie: Salon, Kuchnia, Łazienka, a jeszcze dalej już same produkty lub kolejne kategorie. Wykorzystanie kategorii jest opcjonalne, powodują one jedynie kategoryzację pozycji na liście elementów w przypadku dużych list. Jak skorzystać z tej funkcji opisano niżej, przy opisie procesu importu listy do polecenia.


 Scenariusz 2 -  Czy skanować elementy? TAK  /  Czy skanować z użyciem listy? TAK / Czy wskazywać elementy do skanowania? TAK

Zaimportowane elementy widoczne są na liście. Użytkownik może tapnąć dowolny produkt z listy, po czym zostanie przeniesiony skanera kodów EAN / QR (domyślnie aplikacja skanuje kody kreskowe EAN8, EAN13, QR kody, możliwe jest dodanie innych formatów per instancja aplikacji) jeśli kod kreskowy:

  • został rozpoznany użytkownik jest przenoszony do czynności które zaplanujemy w podprocesie do wykonania np. podanie ceny i/lub zrobienie zdjęcia (wybór podprocesu jest obligatoryjny, nie można pominąć tego kroku w konfiguracji tego scenariusza). Gdy użytkownik wykona czynności w ramach podprocesu i zapisze wynik swoich odpowiedzi, wraca do listy elementów, gdzie uzupełniony element listy jest oznaczony kolorem zielonym. Informacja, która wyświetla się dla nieuzupełnionych elementów, oraz ta gdy element jest już uzupełniony jest konfigurowalna w polach Opis elementu nieuzupełnionego oraz Opis elementu uzupełnionego. Użytkownik może zakończyć polecenie gdy minimum 1 produkt został uzupełniony na liście elementów (nie ma parametru do zmiany tego ustawienia);
  • nie został rozpoznany, użytkownik wraca do widoku skanowania w celu powtórzenia skanowania. W tym scenariuszu, użytkownik przechodzi "dalej" tylko gdy zeskanuje kod EAN zgodny z zaimportowaną wartością do listy elementów.

Użytkownik na widoku skanera, ma możliwość ręcznego wprowadzenia kodu EAN w przypadku braku możliwości odczytania wartości przez skaner.

Widoki z aplikacji mobilnej dla tego scenariusza:

Scenariusz 3 -  Czy skanować elementy? TAK  /  Czy skanować z użyciem listy? TAK / Czy wskazywać elementy do skanowania? NIE

Zaimportowane elementy widoczne są na liście a nad nimi jest widoczny guzik Skanuj. Użytkownik nie może wybrać produktu z listy (jest ona tylko poglądowa, co ma zeskanować), do skanowania używa guzika Skanuj, aby zeskanować kolejne kody EAN. Po zeskanowaniu kodu EAN (oznaczone sygnałem dźwiękowym oraz zieloną ramką) skaner spodziewa się kolejnego kodu EAN do zeskanowania. Scenariusz służy do szybkiego zeskanowania wielu kodów EAN bez wychodzenia ze skanera, aby sprawdzić obecność produktów/kodów EAN. W celu zakończenia skanowania użytkownik, naciska strzałkę cofnij aby powrócić do listy elementów na której oznaczone są produkty, które zostały znalezione i te nie znalezione. W tym scenariuszu nie ma obsługi podprocesu. Informacja, która wyświetla się dla nieuzupełnionych elementów, oraz ta gdy element jest już uzupełniony jest konfigurowalna w polach Opis elementu nieuzupełnionego oraz Opis elementu uzupełnionego. Użytkownik może zakończyć polecenie gdy minimum 1 produkt został uzupełniony na liście elementów (nie ma parametru do zmiany tego ustawienia)

W danym scenariuszu nie należy podpinać podprocesu. (W przyszłości - funkcja niewidoczna przy ustawieniach danej konfiguracji polecenia)

Użytkownik na widoku skanera, ma możliwość ręcznego wprowadzenia kodu EAN w przypadku braku możliwości odczytania wartości przez skaner.

Widoki z aplikacji mobilnej dla tego scenariusza:


Scenariusz 4 -  Czy skanować elementy? TAK  /  Czy skanować z użyciem listy? NIE / Czy skanować z użyciem bazy danych? TAK / Czy dodać nowy element? TAK

Zaimportowane elementy nie są widoczne dla użytkownika, ma on jedynie widoczny guzik Skanuj. Po zeskanowaniu, kod kreskowy jest porównywany z tymi w zaimportowanej bazie danych (EANy w liście elementów służą jako baza porównawcza dla wyników), i gdy:

  • został rozpoznany użytkownik jest przenoszony do czynności które zaplanujemy w podprocesie do wykonania np. podanie ceny i/lub zrobienie zdjęcia (wybór podprocesu jest obligatoryjny, nie można pominąć tego kroku w konfiguracji tego scenariusza). Gdy użytkownik wykona czynności w ramach podprocesu i zapisze wynik swoich odpowiedzi, wraca do listy elementów, gdzie uzupełniony element listy jest oznaczony kolorem zielonym. Informacja, która wyświetla się dla uzupełnionych elementów jest konfigurowalna w polu Opis elementu uzupełnionego. Użytkownik może zakończyć polecenie gdy minimum 1 produkt został uzupełniony na liście elementów (nie ma parametru do zmiany tego ustawienia)
  • nie został rozpoznany, użytkownik otrzymuje na widoku popup z pytaniem czy dodać zeskanowany element do bazy danych. Jeśli potwierdzi czynność przechodzi do podprocesu Użytkownik będzie miał obowiązek podać nazwę zeskanowanego produktu. Jest ona obligatoryjna. 
    W przypadku wybrania NIE, będzie musiał powtórzyć skanowanie.

W przypadku ponownego zeskanowania tego samego kodu EAN aplikacja poinformuję, że kod został już zeskanowany. Użytkownik będzie mógł napisać zapisany podproces dla tego produktu.

W tym scenariuszu kody EAN zaimportowane w bazie danych są traktowane jako źródło informacji dla skanera do rozpoznania kodu EAN (wyświetlenie informacji o kodzie EAN), kody EAN importowane w liście elementów są kodami EAN porównawczymi dla przedstawienia wyników zadania. Przykład biznesowy: Mamy bazę 1 mln produktów (kodów EAN), szukamy 20 konkretnych produktów (kodów EAN), ale nie wiemy czy inne nie zostaną zeskanowane w czasie wykonania zadania, w takim scenariuszu każdy EAN zostanie rozpoznany przez skaner (bo przeszukujemy bazę wszystkich produktów - 1 mln), ale w wynikach zostaną przedstawione kody których się spodziewaliśmy, oraz te znalezione. W tym scenariuszu użytkownik nie widzi wyników swojego zadania, scenariusz często wykorzystywany przy audytach.

Użytkownik na widoku skanera, ma możliwość ręcznego wprowadzenia kodu EAN w przypadku braku możliwości odczytania wartości przez skaner.

Widoki z aplikacji mobilnej dla tego scenariusza:
Scenariusz 5 -  Czy skanować elementy? TAK  /  Czy skanować z użyciem listy? NIE / Czy skanować z użyciem bazy danych? NIE

Zaimportowane elementy nie są widoczne dla użytkownika, ma on jedynie widoczny guzik Skanuj. Po zeskanowaniu, kod kreskowy jest zapisywany i użytkownik przechodzi do wykonania podprocesu zadania. Gdy wykona znajdujące się tam polecenia, wraca do widoku, gdzie zeskanowany produkt jest widoczny na liście, a użytkownik może przystąpić do dalszego skanowania. Informacja, która wyświetla się dla uzupełnionych elementów jest konfigurowalna w polu Opis elementu uzupełnionego.

W przypadku ponownego zeskanowania tego samego kodu EAN aplikacja poinformuję, że kod został już zeskanowany. Użytkownik będzie mógł napisać zapisany podproces dla tego produktu.

Użytkownik na widoku skanera, ma możliwość ręcznego wprowadzenia kodu EAN w przypadku braku możliwości odczytania wartości przez skaner.

Widoki z aplikacji mobilnej dla tego scenariusza:

Import listy elementów

Aby zaimportować plik z listą elementów, które muszą znaleźć się w poleceniu należy skorzystać ze wzornika pliku dołączonego do tego artykułu lub który znajduje się w generatorze w linku: Pobierz wzornik. Należy go pobrać i uzupełnić kolumny odpowiednimi danymi:

  • ID - identyfikator elementu/produktu która będzie wyświetlana zarówno w raportach jak i w weryfikacji zadań, musi być unikalny dla każdego elementu
  • Name - nazwa produktu, będzie wyświetlała się na liście elementów do zeskanowania. Nazwa nie musi być unikalna.
  • Value - w tej kolumnie należy wprowadzić kod kreskowy EAN który ma zostać zeskanowany (EAN8 lub EAN13). Nie ma możliwości wprowadzenia kilku kodów kreskowych do jednego produktu.
  • Locations - gdy kolumna jest pusta lista elementów jest ta sama dla każdej lokalizacji zadania. Jeśli chcemy, aby element pojawił się tylko w wybranych lokalizacjach, należy wprowadzić po przecinku (bez spacji) ID lokalizacji (External ID), w których element ma się wyświetlić.
  • Category1 - (Category2, Category3 do Category 6) - opcjonalna kolumna umożliwiająca umieszczenie produktów w ramach kategorii, użytkownik na widoku listy zobaczy kategorie które ułatwią mu znalezienie danego elementu na liście. Przykład produkt kran może znajdować się w kategoriach Dom->Łazienka->Krany, w takim przypadku importując plik należy odpowiednio dla Category1 wpisać wartość Dom, dla Category2 wartość Łazienka, dla Category3 wartość Krany. W takim przypadku po wejściu do aplikacji mobilnej użytkownik nie zobaczy na liście produkt kran, a kategorię Dom, po kliknięciu jej kategorię Łazięnka itd aż do produktu.

Po uzupełnieniu pliku należy zapisać go w formacie CSV UTF-8 i przeciągnąć do pola  Plik elementów.

Wartości mapujące dla elementów listy

Mechanizm umożliwia import dynamicznych wartości dla każdego obiektu w liście elementów, czyli produkt A o EAN 11122233344 będzie posiadał cechę informacyjną w postaci ceny: 12,50, a produkt B o EAN11122233355 będzie posiadał tą samą cechę ale z wartością 50,00. W przypadku gdy zaimportowany zostanie link do zdjęcia osadzonego na serwerze publicznym, w aplikacji mobilnej wyświetlone (i osadzone zostanie zdjęcie), np. gdy chcemy zaprezentować oprócz nazwy produktu zdjęcie jak on wygląda. Wzornik pliku do importu znajduje się w tym artykule, oraz pod prawym klawiszem myszy w Generatorze dla guzika Importuj w tej sekcji. 

Plik importu zawiera kolumny:

  • label - jest to ID produktu dla którego mają zostać wyświetlone dynamiczne wartości
  • DynamicValue1 - dowolna cecha która zostanie zaimportowana pod tagiem {{item_value_1}}
  • DynamicValue2 - dowolna cecha która zostanie zaimportowana pod tagiem {{item_value_2}}
  • DynamicValue[n] - analogicznie dla kolejnych zmiennych gdzie N to kolejna liczba

Tagi {{item_value_1}}, {{item_value_2}} itd. mogą być użyte w podprocesie, który został powiązany z listą elementów. Do wyświetlania informacji o produkcie rekomendujemy użycia polecenia Przeczytaj Tekst, ale Tag może zostać też użyty w innych poleceniach w polach opisu polecenia.

Jeśli sekcja z Wartościami mapującymi dla elementów listy nie jest widoczna w generatorze zadań należy aktywować ta funkcję w ustawieniach ogólnych aplikacji poprzez parametr: DisplayDynamicValuesSegment

Wzornik importu listy elementów

Article rating / Czy to odpowiedziało na Twoje pytanie? Article rating success / Dziękujemy za wiadomość There was a problem submitting your feedback. Please try again later.

Still Need Help? / Dalej potrzebna pomoc? Contact Us / Kontakt z nami Contact Us / Kontakt z nami